After extensive scouting, the Netball WBOP Zone Performance team are excited to announce the following players that have been named in the Under 16 and Under 18 Performance Squads.

All players named will be taken through two squad training days which will include specialist coaching, strength and conditioning data collection and resources, sports science education, matchplay opportunities and the opportunity to be selected into the NWBOP U16 (up to 20 players) and U18 Zone Squads (up to 14 players) for further ongoing development.

Attendance is required at both training days which will be held at the following times:

Under 16

  • Sunday 13 October, 10am-3pm at the Taupo Events Centre
  • Sunday 9 February, 9am-1pm at Cambridge High School

Under 18

  • Sunday 3 November, 10am-1pm at the Taupo Events Centre
  • Sunday 9 February, 2pm-6pm at Cambridge High School

All named players will need to register by Saturday the 28th September to secure their place.

Registration and payment will cover both days and include a Magic in the Making T-Shirt.

To register for Under 16 click here 

To register for Under 18 click here 

Please note: those not registered by closing date will have their spot opened up to the reserve list.

Under 16 Squad

Surname

First name

Centre

School

Cowley

Kendyl

HCNC

Cambridge High School

Sorensen

Alex

 

Hauraki Plains College

Coffin

Hannah

EWNC

HGHS

Kepa

Kaiya

HCNC

HGHS

Ratana

Ariana

EWNC

HGHS

Shepherd

Amarnee

EWNC

HGHS

Brown

Bostyn

EWNC

HGHS JP

Matai'a

Sophie

 

HGHS JP

Noble

Keisha

HCNC

HGHS RES

Cooper-Nicola

Meeki

EWNC

HGHS RES

Moeke

Kaden

EWNC

HGHS Res

Raihe

Karli

EWNC

Tai Wananga

Samson

Marewa

EWNC

HGHS RES

Wallace

Millie

 

Hillcrest High School

Rata-Watere

Sheyianne

 

Huntly College

Hill

Anita

 

John Paul College

Page

Mia

 

John Paul College

De Graaf

Janna

Harbourside

Katikati College

Bennett

Mya

Harbourside

Mt Maunganui Jnr A

Koce

Ashlyn

Harbourside

Mt Maunganui Jnr A

Palmer

Anahera

 

Mt Maunganui Jnr A

Day

Taian

 

Mt Maunganui

Pringle

Caitlin

Harbourside

Mt Maunganui

Rolleston

Jessica

 

Papamoa

Jenner

Maia

 

RGHS JP

Kingi

Nataliah

Rotorua

RGHS JP

Rodgers

Harmony

 

RGHS JP

Tai

Laila

Rotorua

RGHS

Tamamasui

Mya

Rotorua

RGHS

Kawhe

Jade

 

Sacred Heart

Gudgeon

Awatea

HCNC

St Pauls Collegiate

Metcalfe

Jorja

 

St Peters School

Paewai

Alana

 

St Peters School

Gage

Sheree

Taupo

Tauhara College

Kapua

Noaria

Taupo

Tauhara College

Robertson

Ameliya

 

Tauhara College

Dempsey

Jaydah

 

Taupo nui a tia

Gordine -Tawharu

Tyla

Taupo

Taupo nui a tia

Green

Meile-Rose

 

Taupo nui a tia

Marshall

Rhiarna

 

Taupo nui a tia

Paenga

Angelina

Taupo

Taupo nui a tia

Hickton

Billie Jo

Harbourside

Tauranga Girls College

Morrison

Stevie

Harbourside

Tauranga Girls College

Miezenbeek

Kacey

Te Awamutu

Te Awamutu College JP

Tamaki-Whatarangi

Stella

 

Te Awamutu College

Kihi-Simon

Roimata

 

Te Kopuku

Senior

Kjahn

Putaruru

Te Kura O Te Kaokaoroa O Patetere

Hassan

Te Ata

Harbourside

Te Puke

Parata-Babbington

Te Riringa

Gisborne

Tologa Bay Area

Scott

Hinemaringi

EBOP

Trident

Stevens

Amilia

 

Trident JP

Bryce

Charlice

EBOP

Trident

Graham

Jessie-Lee

 

Trident

Karaka

Paris

 

Trident

Redmond

Amanda

EBOP

Trident

Glover

Amelia

 

Waikato Diocesan

Nicholls

Daley

Putaruru

 

Rangihuna

Hinewaipounamu

Gisborne

 

Rennie

Lucy

EWNC

 

Robcke

Tyla

EWNC

 Sacred Heart

Shortland

Arikinoa

HCNC

 

Te Mōtoi

Harawira

EBOP

 Te Wharekura o Ruatoki

Under 18 Squad

Surname

First name

Centre

School

Portegys

Mandi

HCNC

Cambridge High School

Marama-Kingi

Summer

Gisborne

Campion College

Veitch

Hannah

Gisborne

Gisborne Girls

Christie

Ivari

HCNC

HGHS

OLLIVER-SAMUELS

 Te Aomihia

 

HGHS

Beattie

Manaia

EWNC

HGHS

Hokianga

Phillipa

HCNC

HGHS

Wilke

Emma

HCNC

Hillcrest

Jones

Olivia

Harbourside

Katikati

Henwood

Te Aria

Gisborne

Lytton High

Wharawhara

Te Aorere

Matamata

Matamata

Vette

Kayla

Morrinsville

Morrinsville College

Hoult

Rylee

Harbourside

Mt Maunganui

Clarke

Tasia

Harbourside

Mt Maunganui

REWI

Wency-ree

 

Opotiki

WHAREKURA

Manaia

 

Rotorua Girls

HEALEY FORDE

Natalia

 

Rotorua Girls

Bennett

Puaawai

Rotorua

Rotorua Lakes

Fobbester

Erin

EWNC

Rototuna

KING

Dhanya

 

Sacred Heart

Davis

Chloe

HCNC

St Pauls

Carr-Patterson

Chloe

HCNC

St Pauls

WATSON

Ellis

HCNC

St Pauls

CARR PATERSON

Lily

HCNC

St Pauls

Ormsby

Matire

HCNC

St Pauls

Kalma

Annalies

Morrinsville

St Peters

Bruce

Atlanta

HCNC

St Peters

SIDWELL

Lucy

 

St Peters

KAIPARA-MORRISON

Sade

HCNC

St Peters

Jennings

Waiata

HCNC

St Peters

Matsy-Jensen

Case

Taupo

Tauhara

Robinson

Georgia

Taupo

Tauhara

Wi

Pauline

Taupo

Tauhara

Fotu

Betty

Taupo

Taupo a nui

Henry

Toni

 

Taupo a nui

De Bono

Reeghan

Harbourside

Tauranga Girls

BRAIN

Scarlett-Rose

 

Tauranga Girls

LUISA

Togotogorua

 

Tauranga Girls

Hedley

Katelyn

Thames Valley

Te Aroha College

HOBBS

Jaime

 

Te Awamutu College

Amituanai

Katerina

EWNC

Te Awamutu College

DE GROEN

Caitlyn

Thames Valley

Thames High School

PEITA

Angel

 

Trident

Graham

Coralee

EBOP

Trident

Rangi

Georgina

EBOP

Trident

WILLIAMS

Nikeal

EBOP

Trident

Tangira

Te Mihiroa

EBOP

Trident

PAUL-WILSON

Waireti

EBOP

Whakatane

Te Anga

Orahia

EWNC

 Tai Wananga

THANKS TO OUR SPONSORS

lion-110grassroots-110trust waikato 110sport-bop-110sport-waikato-110nzct-110wel-110gallagher 120xone foundation 110xtect 110xahc 110xkukri 1102e 110xLatslogoBlue 110x